Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o.
Biuletyn Informacji Publicznej MZK Chojnice

60 lat istnienia komunikacji miejskiej w Chojnicach

Szanowni Państwo

Pierwszego lipca 1959 roku po raz pierwszy na ulice Chojnic wyjechały autobu­sy komunikacji miejskiej. Nie sądzono wtedy, że ten typ podróży mieszkańców wpisze się na stałe w życie organizmu miasta, odgrywając w dodatku bardzo ważną rolę.

60 lat istnienia skłania do refleksji nad tym, jak zmieniała się rzeczy­wistość sfery transportu miejskiego na tle ówczesnych zmian w życiu Chojnic, a także jaka będzie przyszłość komunikacji miejskiej w Chojnicach.

Na przestrzeni 60-ciu lat komunikacja miejska rozwijała się dynamicz­nie, a okres największego rozkwitu przypada na lata 80-te.

Jednak i dzisiaj – pomimo ogromnego wzrostu znaczenia motoryzacji indywidualnej – zbiorowy transport publiczny dla wielu osób stanowi ciekawą alternatywę dla samochodu osobowego, a dla innych wręcz podstawowy rodzaj podróży miejskiej.

Jednym z akcentów obchodzonego w tym roku 60-lecia komunikacji miejskiej w naszym mieście jest okolicznościowa publikacja, która przedstawia historię zmian w działalności zakładu na przestrzeni ponad pół wieku.

Oprócz bardzo istotnych zmian formy organizacyjno – prawnej firmy i w zakresie poziomu technicznego usługi przewozowej, istotne były zmiany w załodze, która tą firmę tworzyła. Połączenie tych elementów historii starano się zawrzeć w niniejszym opracowaniu, dedykując je ludziom, którzy za kie­rownicą autobusu, w warsztacie, za biurkiem współtworzyli codzienną historię komunikacji miejskiej w Chojnicach przez 60 lat.

Podstawowym zadaniem dla transportu miejskiego w chwili obecnej jest dostosowanie potencjału przewozowego firmy do zmieniających się potrzeb przewozowych mieszkańców. Natomiast głównym postulatem usługi przewo­zowej jest jej jakość – i temu wyzwaniu będziemy starali się jak najlepiej spro­stać. Tym bardziej, że od strony technicznej nastąpiła duża poprawa w związku

z zakupem ośmiu nowoczesnych i ekologicznych autobusów.

Aktualnym obecnie postulatem w wielu miastach jest komunikacja bezpłatna. Pierwsze kroki w tym kierunku w Chojnicach poczyniono poprzez zmniejszenie cen biletów miesięcznych o połowę, pewnie w następnych latach będą kolejne rozwiązania.

Dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do powstania tej publikacji.

Z okazji jubileuszu życzę naszym pasażerom – tym, którzy korzystają z naszych usług i tym co będą korzystać w przyszłości – aby byli zadowoleni z ich poziomu. Będziemy starać się o to, aby podróż autobusem miejskim była punktualna, niezawodna, w dobrych warunkach i bezpieczna.

Pracownikom komunikacji, którzy tworzyli jej historię i tym, którzy tworzą jej współczesność składam podziękowanie za włożony trud i często wiele wyrzeczeń na rzecz zakładu. Jednocześnie życzę wszystkim pomyślności w ży­ciu osobistym, zdrowia oraz satysfakcji i sukcesów w życiu zawodowym na rzecz społeczności miasta i gminy Chojnice

Mieczysław Sabatowski

Prezes Zarządu Dyrektor Spółki

Z wyrazami szacunku

Mieczysław Sabatowski

Prezes Zarządu Dyrektor Spółki

MZK Sp. z o.o. w Chojnicach

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

×